Wednesday, June 18, 2014

Psychosishttps://www.facebook.com/namidanobakaa?fref=ts
(pomagali Michał i Marcin - dzięki!)
Ponieważ zdjęcia powstały w wyjątkowym miejscu, chcę Wam przybliżyć jego historię.

"Zakład dla nerwowo i psychicznie chorych założono w 1908 roku, kiedy to zbudowano pierwszy pawilon, dwa lata później dobudowano drugi dla kobiet. Kiedy w 1926 zbudowano trzeci, zakład posiadał blisko 300 łóżek.
W czasie II wojny światowej w Zofilówce została przeprowadzona akcja T4, która polegała na zabijaniu ludzi chorych psychicznie. W jej wyniku w sierpniu 1942 roku życie straciło 110 osób. W końcu lat 50. odkryto około 100 ciał w zbiorowej mogile obok ogrodzenia, w pobliżu budynków należących do liceum przysanatoryjnego. Szpital został opuszczony w 1998 roku. Obecnie miejsce posiada niepowtarzalny i biorąc pod uwagę jego historię, trochę przerażający klimat. W każdym pomieszczeniu nawet klapnięcie lustra w aparacie odbija się echem, przerywającym wszechobecną ciszę."

"Personel lekarski sanatorium wykazał godny pamięci, bohaterski hart charakterów. Lekarze pomagali chorym w wyjściu na zaimprowizowany plac straceń, podtrzymując ich, dodając odwagi. Gdy prawie wszystkich chorych wystrzelano, a garstkę wtłoczono do wagonów, wszyscy lekarze popełnili samobójstwo przez zażycie cyjanku potasu."16 comments:

 1. Nie dziwię się, że najulubieńsza sesja, mi też bardzo się podoba. Jestem wręcz zachwycona!
  Po prostu... WOW *o*

  ReplyDelete
 2. Zdjęcia są niesamowite, przechodzisz samą siebie Wilczku :) Twoje zdjęcia w połączeniu z muzyką są spektaklem, niezwykle miłym dla mojej artystycznej duszy, za co Ci dziękuję :)

  ReplyDelete
 3. Najcudowniejsza sesja jaka zrobilas. Po prostu... idealna, w 100% trafia w moj gust.
  Genialnie, jestem pod coraz wiekszym wrazeniem.

  ReplyDelete
 4. Nic dodać nic ująć ..... cudowne zdjęcia .... ♥

  ReplyDelete
 5. Co do historii, to podczas II wojny światowej Hitler uznawał psychicznie chorych za "bezużytecznych", gdyż nie byli w stanie działać (np. propaganda) oraz pracować dla III Rzeszy i przez to stanowili również swego rodzaju obciążenie gospodarcze.

  Co do zdjęć, to bardzo klimatyczne :)

  ReplyDelete
 6. jestem pod wrażeniem sesja jest niesamowita i stała się moją inspiracją :)

  ReplyDelete
 7. Przedostatnie kojarzy mi się z LadyGagą

  ReplyDelete
 8. O kurcze. Świetna sesja, zakochałam się w tych zdjęciach!

  ReplyDelete
 9. Jedna z najlepszych sesji, jakie widziałam, zakochałam się w tych zdjęciach.

  ReplyDelete
 10. Przepiękne. Nie mogę się na nie napatrzeć. Cudowna modelka, cudowny motyw,wszystko jest po prostu idealne. Serdeczne gratulację!

  ReplyDelete