Wednesday, June 18, 2014

Psychosishttps://www.facebook.com/namidanobakaa?fref=ts
(pomagali Michał i Marcin - dzięki!)
Ponieważ zdjęcia powstały w wyjątkowym miejscu, chcę Wam przybliżyć jego historię.

"Zakład dla nerwowo i psychicznie chorych założono w 1908 roku, kiedy to zbudowano pierwszy pawilon, dwa lata później dobudowano drugi dla kobiet. Kiedy w 1926 zbudowano trzeci, zakład posiadał blisko 300 łóżek.
W czasie II wojny światowej w Zofilówce została przeprowadzona akcja T4, która polegała na zabijaniu ludzi chorych psychicznie. W jej wyniku w sierpniu 1942 roku życie straciło 110 osób. W końcu lat 50. odkryto około 100 ciał w zbiorowej mogile obok ogrodzenia, w pobliżu budynków należących do liceum przysanatoryjnego. Szpital został opuszczony w 1998 roku. Obecnie miejsce posiada niepowtarzalny i biorąc pod uwagę jego historię, trochę przerażający klimat. W każdym pomieszczeniu nawet klapnięcie lustra w aparacie odbija się echem, przerywającym wszechobecną ciszę."

"Personel lekarski sanatorium wykazał godny pamięci, bohaterski hart charakterów. Lekarze pomagali chorym w wyjściu na zaimprowizowany plac straceń, podtrzymując ich, dodając odwagi. Gdy prawie wszystkich chorych wystrzelano, a garstkę wtłoczono do wagonów, wszyscy lekarze popełnili samobójstwo przez zażycie cyjanku potasu."Tuesday, June 17, 2014

.